Nėra patvirtinto lietuviško UX vertimo, Lietuvoje nėra šių specialistų ruošiančių universitetų, ir apskritai nėra vieningo aiškinimo – kas yra UX. Ir Jūs vis dar norite tapti UX dizaineriu?
Kas yra UX?
Valstybinė lietuvių kalbos komisija dar nepatvirtino oficialaus „UX (User Experience) design“ vertimo į lietuvių kalbą. Įžvalgų apie žmogaus ir kompiuterio sąveiką portalas interakcijos.lt atliko naudotojų apklausą ir pasiūlė vartoti terminą „naudotojų patyrimų dizainas“. Šioje srityje nusipelnę užsienio veikėjai aiškina, kad UX – tai procesas, skirtas nustatyti patirtį, kurią vartotojas įgaus sąveikaujant su jūsų produktu (knygos „UX for Lean Startups” autorė Laura Klein). Knygos „Interviewing Users“ autorius Steve Portigal UX apibūdina kaip kūrybinį ir analitinį procesą, siekiant nustatyti, kokia turi būti svetainė, programa ar programinės įrangos dalis. O kompanijos „CapitalOne” dizaino viceprezidentas Dan Makoski teigia, kad neįmanoma suprojektuoti patirtį, bet galima projektuoti jai. „Google” UX tyrinėjimų vadovas Tomer Sharon priduria, kad UX dizainas – tai menas ir mokslas, suteikiantis teigiamas emocijas jūsų produkto naudotojams.
Apibendrinant, galima teigti, kad UX – tai analize, mokslinėmis žiniomis ir kūrybiniu darbu paremtas procesas, siekiant nustatyti programinės įrangos savybes, kurios paliktų teigiamą patirtį jomis besinaudojantiems vartotojams.
Ką daro UX dizaineris?
Šiuolaikiniame informaciniame amžiuje vis didėjant įvairiausių programinių įrangų, interneto svetainių bei mobilių aplikacijų skaičiui, pradedamas kreipti dėmesys ne į tai, ar yra interneto svetainė, o į tai – kokia ji. Kokybiškas portalas skatina vartotoją skaityti/sugrįžti/pirkti, o būtent to ir siekia svetainių savininkai. Svetainės kokybę užtikrina UX dizaineriai. Jie rūpinasi, kad:
- informacija būtų pateikiama taip, kaip vartotojas tikisi;
- informacija būtų lengvai matoma ir skaitoma;
- navigacija būtų lengvai ir greitai perprantama, intuityvi;
- naudojamos spalvos, šriftai, paveikslėliai ir kiti media elementai ne blaškytų dėmesį, o sukurtų pridėtinę vertę ir pan.
Kitaip tariant, UX dizaineriai daro viską, kad svetainės lankytojas būtų patenkintas ir sugrįžtų. UX dizaineris dirba pagal įvairias teorijas ir metodikas, dažniausiai jų darbo procesas skirstomas į etapus: vartotojų tyrimas, koncepcija ir testavimas.
Kaip tapti UX dizaineriu?
Siekdami tapti UX dizaineriu, susidursite su dar viena problema – Lietuvoje nėra nei vieno universiteto, ruošiančio šiuos specialistus. Reiklesni užsienio darbdaviai, ieškodami UX dizainerių, reikalauja aukštojo išsilavinimo grafinio dizaino, vizualinio dizaino, komunikacijos ir panašiose srityse, tad vertėtų rinktis panašias studijas. Jei aukštąjį mokslą jau esate pabaigę, pasidairykite įvairių kursų ir seminarų kvalifikacijai pakelti arba užsiimkite savišvieta.
Formalusis švietimas
Yra aukštųjų mokyklų, siūlančių tinkamas UX dizaineriams programas. Nemažai programų siūlo ir kolegijos. Keletas nuorodų žemiau.
Bakalauro studijos
- Vilniaus dailės akademija „Grafinis dizainas“.
- Vilniaus universitetas Komunikacijos fakultetas. Galimos programos: „Leidyba ir Reklama”, „Kūrybos komunikacija”, “Kultūros informacija ir komunikacija”.
- Kauno technologijos universitetas „Multimedijos technologijos“.
- Vytauto Didžiojo universitetas „Multimedijos ir interneto technologijos“.
- Vilniaus Gedimino technikos universitetas „Multimedija ir kompiuterinis dizainas“.
Magistro studijos
- Vilniaus universiteto Komunikacijos fakuletas. Galimos programos: „Darnaus vystymosi komunikacija“, „Komunikacijos mokslai“ ir pan.
- Kauno technologijos universitetas „Grafinių komunikacijų inžinerija”.
Neformalusis švietimas
„Baltijos kompiuterių akademija“ organizuoja dviejų dienų kursus „Į naudotojo poreikius orientuotas dizainas“. Kurso metu supažindinama su į naudotoją orientuoto dizaino (angl. User-centered Design) metodika. Nagrinėjami 6 informacinių sistemų kūrimo etapai (nuo idėjos iki likvidavimo) ir 18 priemonių (nuo analizės, interaktyvaus prototipo kūrimo iki tinkamumo naudotis (angl. Usability) testavimo). Nagrinėjami priemonių naudojimo atvejai ir praktiniai pavyzdžiai. Praktinėje kurso dalyje pateikiama virš 100 dažniausiai pasitaikančių tinkamumo naudotis problemų su konkrečiais pavyzdžiais, nagrinėjami jų spendimo būdai ir poveikis naudotojams, supaprastinta tinkamumo naudotis patikra, kurią galima atlikti savarankiškai. Aptariamas šios veiklos laiko ir biudžeto planavimas, reikalavimai, kompetencijos ir atsakomybės. Vyksta Vilniuje, kaina 550 EUR.
Taip pat, „Baltijos kompiuterių akademija“ bene vieninteliai Lietuvoje siūlo tapti sertifikuotu HFI vartotojo sąsajos analitiku (HFI-Certified Usability Analyst (CUA). HFI-Sertifikuoti vartotojo sąsajos analitikai išmano tyrimais paremtus vartotojo sąsajų projektavimo principus, geba rinkti duomenis, atlikti užduočių analizę bei patogumo vartotojams testavimą, tiksliai nustatyti patogumo naudoti trūkumus ir problemas, pasiūlyti projektavimo sprendimus. Egzamino pasiruošimui skirtas 10 dienų kursas, kurio bendra kaina viršija kelis tūkstančius eurų. Tačiau galima laikyti egzaminą ir neišklausius kurso, jo kaina 745 EUR plius PVM. Plačiau apie Certified Usability Analyst (CUA)TM sertifaktą, galite paskaityti oficialioje svetainėje.
www.uxakademija.lt siūlo bazinius UX kursus, kurių metu per penkis susitikimus pristatoma pagrindinė UX dizainerių darbo metodika ir atliekama praktinė užduotis. Kursai vyksta Vilniuje, „Vinted“ patalpose. Kaina – 350 eurų.
Mokymąsis nuotoliniu būdu (online)
„Interaction Design foundation“ siūlo nuotolinius mokymosi kursus UX tema. Mėnesinis abonementinis mokestis tekainuoja 8 svarus, bet reikia susimokėti už metus į priekį. Galima rinktis iš kelių skirtingų kursų, o juos pabaigus – gausite studijų pažymėjimą.
Daug medžiagos rasite masinių nuotolinio mokymosi kursų sistemose, pavyzdžiui, „Udemy“, „Coursera“ ar pan. Galėsite rinktis iš įvairių pranešėjų ir kompanijų skelbiamų kursų, pagal sudėtingumo lygį, kalbą, kainą.
Knygos
Knygynuose, ko gero, rasite vienintelę, ką tik į lietuvių kalbą išverstą elektroninę knygą „Neverskite manęs galvoti“. Tačiau anglų kalba literatūros apstu. Knygų yra nuo skirtų pradedantiesiems iki žinių gilinimo pažengusiesiems.
- Rekomenduoju peržiūrėti „UxPIN“ biblioteką – rasite nemokamų gana neblogų e-knygų.
- „UX for beginners”, Joel Marsh. Knygoje rašoma daugiau apie asmenines savybes, reikalingas geram UX dizaineriui. Jei nesate apsisprendę, ar ši sritis Jums, galbūt ši knyga padės tai išsiaiškinti. Techninių žinių neįgysite ir pavyzdžių nerasite.
Plačiau užsienio literatūrą savo tinklaraštyje apžvelgia Laurynas Marčiulaitis. Įrašas senokas, 2009 m., bet vis dar aktualus.
Straipsniai ir tinklaraščiai
UX srities asai gali pasidalinti nauja ir naudinga medžiaga, pareklamuoti artėjančią jums aktualią konferenciją ar šiaip „numesti“ gerų nuorodų. Verta sekti juos Twitter‘yje ir mokytis iš geriausiųjų, pavyzdžiui:
- „UX Discuss“ įkūrėjas Hugo Froes @hugofroesUX
- Knygos „UX for Beginners: A Crash Course in 100 Short Lessons“ autorius Joel Marsh @JoelMarsh ir @HipperElement
- „The UX Review“ įkūrėjas Chris Mears @Chris_Mears_UX
- Knygos „UX for Lean Startups“ autorė Laura Klein @lauraklein
- Knygų „Designing Together: The Collaboration and Conflict Management Handbook for Creative Professionals“, „Communicating Design: Developing Web Site Documentation for Design and Planning“ ir kt. autorius Dan Brown @brownorama
- Knygos „LEAN UX. Designing Great Products with Agile Teams“ ir „SENSE & RESPOND“ autorius Jeff Gothelf @jboogie
- Ir kt.
Pradėję sekti šiuos žmones, vis susidursite su pasiūlymais sekti panašią veiklą vykdančiuosius. Atsirinkite, kas Jums įdomu. Sekite ir juridinius asmenis:
- Žurnalas UX specialistams „Uxmatters“ @uxmatters
- Geriausios nuorodos apie UX „UX Links“ @uxlinks
- Įžvalgos ir straipsniai apie UX „The UX Review“ @TheUXReview
- Galima sakyti UX knygų leidykla J „O’Reilly Design“ @OReillyDesign
Praktika darbe
Jei tvirtai žinote, kad norite dirbti UX srityje, tačiau neturite nei pabaigę tinkamų mokslų, nei įgiję patirties, pabandykite parašyti rimtą motyvacinį laišką darbdaviams, galbūt jumis patikės ir pakviesti dirbti komandoje, kur galėsite tiesiogiai mokytis iš kolegų.
Kiek uždirba UX specialistai?
Interakcijos.lt atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvoje dizaineriai vidutiniškai uždirba 1000 eurų.
Pagal naujausius IT Jobs Watch duomenis, Didžiojoje Britanijoje UX specialistai vidutiniškai gali uždirbti apie 47 500 svarų per metus. Reikėtų atmesti mokesčius ir į rankas gaunasi maždaug £2,918.10. Tai tik orientaciniai skaičiai. Atlyginimas gali ženkliai skirtis, priklausomai nuo darbovietės, geolokacijos ir jūsų patirties.
UX portfolio
UX dizaineriams tiesiog privaloma turėti savo darbų portfolio. Pradėkite aprašyti atliekamus darbus nuo pat pirmojo pabandymo. Svarbu rašyti trumpai, glaustai ir aiškiai. Būsimas jūsų klientas turi akimirksniu suvokti problemos esmę ir matyti, kaip ją išsprendėte. Dėmesio verti pavyzdžiai iš lietuvio Sauliaus Stebulio http://mellow.lt/portfolio.html#scroll.
Būkite matomi
Na ir galiausiai prisijunkite prie UX grupių socialiniuose tinkluose, aktyviai dalyvaukite susitikimuose, diskutuokite su kolegomis bei dalinkitės savo patirtimi:
Twitter. Reguliariai organizuojamos diskusijos su UX specialistais internetu (anglų kalba)„UX Discuss“ @uxdiscuss
Linkedin:
- UX Lithuania
- UX Pros: Largest User Experience Group: Usability Design Web UI Graphic Interactive Digital CX Jobs
- UX Professionals
- UX / CX / Product / Strategy
- UX / UI Designer
Pasidalinkite dėmesio vertais žmonėmis ir grupėmis, kurias verta sekti.