Šiame straipsnyje apžvelgsiu klausimus: kas yra domenas, kaip sugalvoti teisingą domeno pavadinimą bei kaip patikrinti ir užregistruoti domeną.
Bendri patarimai geram domenui
Domenas – tai svetainės adresas. Kitaip tariant, tai pavadinimas, kurį rašome interneto naršyklės adresų juostoje. Pavyzdžiui, domeno delfi.lt vardas yra DELFI, o raidės LT – tai domeno galūnė. Dažniausiai domeno galūnė simbolizuoja šalį: LT- Lietuva, CO.UK – Anglija, EU – Europos Sąjunga, COM – tarptautinis, kurį dažniausiai renkasi verslininkai.
Domeną galite sugalvoti tokį, kokį norite. Trumpi patarimai, į kuriuos rekomenduoju atsižvelgti:
- Venkite lietuviškų raidžių. Galima registruoti domeną su lietuviškomis raidėmis, tačiau nerekomenduoju. Žmonės yra įpratę domenus rašyti šveplomis raidėmis, todėl jūsų išskirtinumas gali atnešti sumaišties ir apsunkinti žmonėms galimybę lengvai ir greitai jus rasti.
www.žmonės.lt > www.zmones.lt
www.istorinėprezidentūra.lt > www.istorineprezidentura.lt - Venkite trumpinių. Sugalvokite kuo trumpesnį, lengvai įsimenamą ir aiškų pavadinimą. Atkreipkite dėmesį, kad jo skambesys nekeltų dvejonių. Pavyzdžiui, lietuviui išgirdus www.estudio.lt gali kilti klausimų: adresas bus estudija.lt, estudijo.lt, estudijou.lt, e-studio.lt ar pan.? Tik nepersistenkite trumpindami, interneto adresai www.lrp.lt, www.vvkt.lt, www.vaspvt.gov.lt ir pan. visada kelia klausimą „kas? kas?“
- Venkite simbolių. Jei įmanoma, nenaudokite skaičių ir simbolių (pvz., brūkšnelių). Adresas www.2broliai.lt gražiai atrodo, tačiau klientas gali ieškoti dubroliai.lt.
- Pasirinkite teisingą domeno galūnę. Pasirinkite jūsų veiklos šalį atspindintį domeną. Jei interneto svetainę ruošite tik lietuvių kalba, domenas turėtų būti .lt. Jei rašysite rusų kalba – .ru ir pan. Jei rašysite keliomis kalbomis, galite rinktis .eu arba .com. Yra daugybė galūnių, jei smalsu, sąrašą galite peržiūrėti čia, tik neįsijauskite. Kad ir kaip smagiai skambėtų kai kurios galūnės, mažas jų žinomumas vėlgi kels sumaištį vartotojams.
- Raktinis žodis domene. Pasistenkite, kad jūsų domenas atspindėtų svetainės temą ar verslo objektą. Pavyzdžiui, jei rašysite apie maistą, idealiausia, jei domene ir vartosite šį žodį. Jei rašysite automobilių apžvalgas, domene gali būti žodis „auto“. Jei pardavinėsite rankų darbo mezginius, galbūt domenas galėtų vadintis mociutesmezginiai.lt. Žinoma, kartais norisi kurti visiškai nieko bendra su veikla nesusijusį pavadinimą, pavyzdžiui, delfi.lt tikriausiai yra nuo žodžio delfinas, nors turinyje delfinų nematyti. Happeak – apskritai nežinomas žodis, o prekiaujama drabužiais. Tokiais atvejais, kai pasirenkamas veiklos aiškiai neatspindintis domenas, reikalaujama šie tiek daugiau lėšų reklamai ir paaiškinimui, kas tai. Na ir SEO atžvilgiu aiškus domeno pavadinimas yra žymiai geriau, nei naujadaras.
Plačiau apie pavadinimo sugalvojimą, galite paskaityti čia.
Domeno tikrinimas
Sugalvojus patinkantį domeną, privaloma patikrinti, ar jis nesutampa su kitos įmonės pavadinimu ar prekės ženklu. Negalima rinktis egzistuojančio ar klaidinančiai panašaus pavadinimo į jau registruotą.
Paiešką atlikite keturiose vietose:
- Įmonių pavadinimų duomenų bazėje tiek tarp pavadinimų, tiek tarp juridinių asmenų paieškos.
- Lietuvos Respublikos prekių ženklų duomenų bazėje
- Europos Bendrijos prekių ženklų duomenų bazėje
- Tarptautinių prekių ženklų duomenų bazėje
Jei nieko panašaus neradote, skaitykite toliau.
Domeno registravimas
Jeigu jūsų sugalvotas pavadinimas yra unikalus ir neradote nieko panašaus įmonių duomenų bazėje, tai dar nereiškia, kad domenas bus laisvas.
Lietuvoje yra keletas domenų tiekėjų. Daugiau nei 10 metų naudojuosi IV.lt paslaugomis ir dar niekada neturėjau problemų. Į iškilusius klausimus akimirksniu gaunu atsakymus. Serveriai.lt turi patogius administravimo įrankius ir funkcijas, naudoja pažangias technologijas. Todėl rekomenduoju išbandyti būtent juos. Toliau aprašyti žingsniai yra būtent šio tiekėjo paslaugų pirkimui. Jei norite rinktis kitą tiekėją, domeno pirkimo principas bus panašus, bet ne analogiškas.
1. Tikrinkite domeno užimtumą
Atverkite IV.lt svetainę ir pagrindinio lango viršuje matysite laukelį domeno įvedimui. Įveskite norimą tikrinti adresą ir spauskite mygtuką Tikrinti.
2. Užsakykite domeną
Gausite atsakymą, ar domenas laisvas. Jeigu užimtas, žemiau esančiame laukelyje įveskite kitą pageidaujamą adresą ir vėl spauskite mygtuką Tikrinti. Atradus laisvą patinkantį domeno vardą, spustelkite mygtuką Užsakyti.
Jei tai ne pirmas domenas, kurį užsakote, t. y., jei jūs jau turite hostingo paslaugas, tuomet žemiau lentelėje pasirinkite „Be svetainės talpinimo ir el. pašto”. Kitu atveju, jums bus reikalingos hostingo paslaugos. Rekomenduoju rinktis planą „Planas svetainei“ (galėsite įdiegti tik vieną interneto svetainę) arba „Planas universalus“ (galėsite įdiegti daugiau interneto svetainių). Plačiau jų skirtumus paaiškinu straipsnyje apie talpinimo paslaugas.
Spustelkite mygtuką Toliau.
3. Peržiūrėkite kainos skaičiavimą
Jei viskas gerai, šiame žingsnyje jums tereikia spustelti mygtuką Toliau.
4. Apmokėkite
Šiame paslaugų užsakymo žingsnyje suveskite savo duomenis ir spauskite Užsakyti paslaugas. Paskutiniame žingsnyje išsirinkite patogų mokėjimo būdą ir apmokėkite už paslaugas.
Netrukus po apmokėjimo į jūsų el. pašto dėžutę bus atsiųsti prisijungimo prie klientų valdymo sistemos duomenys. Jei kartu užsakėte ir talpinimo paslaugas, papildomai gausite prisijungimą prie serverio valdymo panelės „DirectAdmin” bei FTP. Jei hostingo paslaugų nepirkote, plačiau apie tai skaitykite straipsnyje „Kaip įsigyti svetainių talpinimo paslaugas?“
Kaip sukurti interneto svetainę?
Paruošėme jums išsamų ir nuoseklų gidą, kurį žingsnis po žingsnio sekdami, galite susikurti interneto svetainę: įsidiegti išsirinktą dizainą, sukurti reikiamą funkcionalumą, įgyvendinti marketingo priemones, atlikti SEO ir kt. būtinus darbus. Plačiau skaitykite čia.