WordPress – tai nemokama interneto svetainių kūrimo platforma.
WordPress tema (Theme) – tai dizainas – spalvos, šriftai, svetainės išdėstymas ir kt.
WordPress įskiepiai (Plugins) – tai tarsi mažos programėlės, kurios papildo WP sistemos funkcionalumą, pavyzdžiui, geba kurti formas, geba kurti lenteles ar stulpelius įrašuose, geba atvaizduoti Facebook fanų lentą ir pan.
Įdiegus WordPress, matysite pagrindinę (numatytąją) temą-dizainą ir keletą įskiepių. Tikriausiai jūs norėsite kitokio dizaino ir papildomo funkcionalumo. Todėl jums teks įdiegti kitą temą ir net keletą įskiepių. Pamatysite, kad jų yra labai daug. Kaip išsirinkti?
Ieškokite per WordPress sistemą
Įskiepių ar temų galima ieškoti tiesiog WordPress sistemoje spustelėjus meniu Įskiepiai (Plugins) ar Išvaizda (Appearance) -> Temos (Themes) ir spustelti mygtuką „Įdiegti naują“ (Add new). Paieškos laukelyje rašykite įskiepio / temos pavadinimą, dalį jo arba iškrentančiame meniu pasirinkite „žymos“ ir angliškai rašykite ieškomo įskiepio / temos raktažodį. Pavyzdžiui, jei ieškote įskiepio, galite rašyti tables, columns, Facebook ar pan.
Ar įskiepis geras?
Gautuose rezultatuose atkreipkite dėmesį:
- ar įskiepis yra reguliariai atnaujinamas,
- ar suderinamas su jūsų naudojama WP versija,
- kiek žmonių jį naudoja ir
- koks vidutinis įvertinimas.
Rinkitės populiariausius įskiepius, kurie turi nuo kelių dešimčių iki milijonų įdiegimų ir yra su aukščiausiais įvertinimais. Nerekomenduoju bandyti įskiepių, kurie įdiegti vos keliasdešimt kartų ar turi mažiau nei keturias žvaigždutes.
Spustelkite ant įskiepio pavadinimo ir pateksite į platesnį jo aprašymą. Peržiūrėkite atsiliepimus – jeigu dauguma vartotojų skundžiasi ta pačia problema, pavyzdžiui, įskiepis neveikia ant mobilios versijos ar veikia nekorektiškai, nerizikuokite įsidiegti, nes ir jūs galimai susidursite su šia bėda. Geriau paieškokite kito, puikiai veikiančio įskiepio.
Peržiūrėkite įskiepio ekrano nuotraukas, pagal tai galima numanyti, ar įskiepis suteiks tai, ko ieškote.
Jei nusprendėte, kad įskiepis jums tinkamas – įdiekite. Išbandykite. Jei nusivylėte, įskiepį ištrinkite.
Ar tema gera?
Dizainų ieškoti galite pagal būsimos svetainės paskirtį (maisto svetainė, paslaugų, mados ar pan. svetainė) arba pagal dominuojančią spalvą. Dominančias temas peržiūrėkite Demo režime. Pabandykite įsivaizduoti, kaip ją išpildytumėte – ar turėtumėte ką rašyti, kokias nuotraukas pateiktumėte. Jei manote, kad tema jums tinkama, įsidiekite. Kartais tema įdiegiama su pavyzdiniais duomenimis, vadinasi matysite ją tokią, kaip pavyzdyje. Tuomet galėsite redaguoti pavyzdinius tekstus ir nuotraukas. O kartais įdiegiama tuščia tema. Tuomet žiūrėdami į pavyzdį, stenkitės sukurti panašų vaizdą.
Ieškokite oficialiame WordPress puslapyje
Panašiais vertinimo kriterijais vadovaukitės ir ieškodami įskiepių ar temų oficialiame WordPress puslapyje www.wordpress.org/plugins/ ar www.wordpress.org/themes/. Patikusį įskiepį/temą galite parsisiųsti į kompiuterį ir gautą .zip failą įkelti į WP. Arba galite nukopijuoti išsirinkto įskiepio/temos pavadinimą ir įkelti jį į paieškos laukelį WP sistemoje.
Ieškokite privačiuose puslapiuose
Poreikius atitinkančius įskiepius visuomet randu oficialiame WordPress puslapyje. Bet temų ten gerų nedaug. Todėl rekomenduoju dizainų pasidairyti privačiuose puslapiuose, pavyzdžiui, CSSigniter.com ar ThemeForest.net. Dažnai dizainų kūrėjai siūlo mažesnio funkcionalumo temos versiją nemokamai. Visgi, gražiausios temos būna mokamos. Tačiau jei svetainę kuriate patys, nepabijokite investuoti į dizainą. Juk įvaizdis daug lemia, o pirmą įspūdį užsukus pas jus į svetainę sudaro būtent dizainas.
Mokami ar nemokami įskiepiai ir temos
Įskiepius kuria programuotojai – vieni iš idėjos, kiti mokymosi tikslais, treti norėdami save populiarinti, o kiti – užsidirbti. Dalis įskiepių yra visiškai nemokamų ir tikrai puikių. Bet dauguma duoda tik dalį funkcionalumo nemokamai, o jei norite daugiau funkcijų ar patogumo – mokėkite. Kai kurie įskiepiai leidžia nemokamai išbandyti juos, o vėliau reikia mokėti. Kai kurie mokami ir tiek.
Iš patirties žinau, kad nedidelei svetainei ar tinklaraščiui kurti pilnai pakanka nemokamų įskiepių versijų. Tačiau su temomis dažnai būna priešingai. Norint išskirtinesnio, dailesnio dizaino – gali tekti primokėti. Normali temos kaina yra 40-80 dolerių.
Kuo mažiau įskiepių – tuo geriau
Kuo daugiau įskiepių naudojate, tuo labiau lėtėja jūsų svetainės darbas. Nepiktnaudžiaukite įskiepiais ir įsidiekite tik būtiniausius. Nenaudojamus įskiepius rekomenduoju pašalinti, o naudojamus nuolatos atnaujinti.
Palikite tik vieną temą
Apsisprendę ties viena naudojama tema, kitas pašalinkite. Neaktyvios temos laikui bėgant gali tapti jūsų svetainės pažeidžiamumo faktoriais. Jas reikia nuolatos atnaujinti, net jei jų nenaudojate, o tai bereikalingai eikvoja serverio resursus.
Savo naudojamų ir mėgstamiausių įskiepių sąrašą pateikiau straipsnyje Geriausi WordPress įskiepiai.